Deska tarasowa gładka czy ryflowana? Oto jest pytanie :)

Wybierając deski na taras trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

1. Z jakiego materiału powinna być wykonana deska tarasowa? Kompozyt czy naturalne drewno? O zaletach i wadach jednych i drugich przygotowaliśmy odrębne wpisy
TUTAJ O DREWNIE
TUTAJ O KOMPOZYCIE 

2. Jaki kolor? To już kwestia bardzo indywidualna, w naszej ofercie znajdziesz różne deski w różnych odcieniach. Sprawdź naszą ofertę lub umów się na spotkanie w Showroomie w Poznaniu

3. Deska tarasowa gładka czy ryflowana? Poniżej zestawiliśmy zalety i wady obu rozwiązań.

Zarówno deski kompozytowe jak i te wykonane z naturalnego drewna występują w wersji gładkiej oraz w wersji ryflowanej. Ryflowanie to nic innego jak żłobienie na powierzchni deski, które może mieć grubość od 3-5mm, przebiegające wzdłuż długiego boku każdej deski.

modrzew syberyjski taras poznań montaż tarasu deski tarasowe

Ryflowanie ma dwie podstawowe funkcje:

  • Szybsze odprowadzanie wody z powierzchni tarasu
  • Mniej śliska powierzchnia  

Na deskach ryflowanych zdecydowanie mniej widać niedoskonałości czy zarysowania, jednak są one zdecydowanie trudniejsze do wyczyszczenia, gdyż w rowkach mogą zbierać się piasek i drobinki, do których usunięcia potrzeba bardziej profesjonalnego sprzętu.

Głównym atutem desek gładkich jest zdecydowanie fakt, że widać na nich naturalne usłojenie drewna. Ryflowanie powoduje że słoje są praktycznie niewidoczne. Dodatkowo deski gładkie zdecydowanie lepiej się czyści i impregnuje, bo zwyczajnie łatwiej nałożyć wszystkie preparaty na gładką powierzchnię. Dodatkowo gładka powierzchnia jest łatwiejsza do szlifowania w przypadku ewentualnej renowacji. Gładkie deski są też postrzegane jako mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne tj. odrywanie czy rozszczepianie.

Nie ma jednej rekomendacji, który rodzaj struktury desek jest lepszy. Każdy powinien dobrać ją do swoich potrzeb. Deski ryflowane zdecydowanie są polecane do obudowy terenów narażonych na duży kontakt z wodą np. wokół basenów czy oczek wodnych. Deski gładkie wybiera się przede wszystkim ze względu na ich niepowtarzalny aspekt wizualny, jakiego nie da się uzyskać korzystając z desek ryflowanych.

taras poznań deski tarasowe

Skontaktuj się z nami już dziś.

Zobacz nasze realizacje