Inwestując niemałe środki w taras drewniany, chcemy żeby cieszył on nas swoim wyglądem jak najdłużej. Po zimie nasz drewniany taras wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji, dzięki temu odzyska swój blask. Warto to zadanie zlecić specjalistom.

Wiosną zadbaj o taras drewniany. To idealny moment na konserwację i renowację tarasu z drewnianych desek, któremu niestety nasz klimat nie sprzyja. Wilgoć i mróz, mocno dają się we znaki drewnianym deskom. Po zimie trzeba je gruntownie oczyścić, odświeżyć i ponownie zabezpieczyć (np. zaolejować) przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Najpierw czyszczenie

Jesienią i zimą, gdy taras drewniany nie był użytkowany, zebrało się na nim sporo brudu – resztek liści, gałęzi, piasku i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo opady deszczu i śniegu mogły zostawić na deskach zacieki, a mróz spowodować pęknięcia. Pierwszą czynnością jest oczyszczenie tarasu. Najwygodniej, najszybciej i najdokładniej można to zrobić myjką ciśnieniową (bardzo dobrze sprawdza się dysza rotacyjna). Bardzo pomocna jest także elektryczna szczotka do tarasów z możliwością podłączenia do niej wody. Oczywiście można to także zrobić „ostrą” szczotką ze sztywnym włosiem i szlauchem – jest to jednak rozwiązanie bardzo czasochłonne.

Myjka ciśnieniowa bardzo dobrze sprawdzi się podczas czyszczenia desek ryflowanych – poradzi sobie z największymi zabrudzeniami, a najlepsze efekty osiągniemy myjąc deski wzdłuż ich długości. Niektóre zabrudzenia będą jednak wymagały środka do czyszczenia tarasów drewnianych, dzięki niemu pozbędziemy przebarwień i plam, a deski tarasowe odzyskają swój naturalny kolor.

Drobne naprawy

Wilgoć i mróz mogą spowodować mniejsze i większe uszkodzenia desek, dlatego przed konserwacją należy dokonać przeglądu i koniecznych napraw. Zaczynamy od sprawdzenia stabilności tarasu i dokręcenia wszystkich poluzowanych wkrętów i łączników. Ubytki w drewnie należy uzupełnić specjalną szpachlą do drewna.

Konieczne może się także okazać przeszlifowanie tarasu, żeby dokładnie usunąć poprzednią warstwę środków, którymi zabezpieczaliśmy deski tarasowe w latach poprzednich. Szlifowanie może się także okazać konieczne do usunięcia pojawiających się drzazg. Przed przystąpieniem do ostatniego etapu konieczne jest dokładne usunięcie pyłu pozostałego po szlifowaniu.

Konserwacja

Naszym zdaniem najlepszym sposobem konserwacji oczyszczonych i naprawionych desek tarasowych jest ich olejowanie. Właściwości oleju sprawiają, że wnika on głęboko w strukturę materiału, chroniąc go od środka, a powierzchnia desek staje się gładka. Największą jednak zaletą olejowania jest to, że deski tarasowe odzyskują swój blask i kolor z widocznym rysunkiem słojów. Taras drewniany z powrotem będzie wyglądał jak nowy.

Olejem maluje się suche deski tarasowe pędzlem z szorstkim włosiem, nie powinno się tego robić wałkiem. Pędzel powinien być nieco szerszy niż deska, pokryjemy wtedy olejem również jej powierzchnie boczne. Po aplikacji oleju taras musi wyschnąć, a czas ten jest wskazany przez producenta oleju. Jeżeli to koniecznie możemy powtórzyć olejowanie, zazwyczaj już na drugi dzień.

Profesjonalnie oczyścimy i zakonserwujemy Twój taras. Skontaktuj się z nami