Olejowanie tarasu – pytania i odpowiedzi

Olejowanie tarasu jest konieczne wyłącznie wtedy gdy taras jest wykonany z desek z naturalnego drewna np. sosnowego, modrzewiowego czy drewna egzotycznego. Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące olejowania tarasu.

1. Jak często przeprowadzać olejowanie tarasu?

Minimum raz w roku, najlepiej na wiosnę. Jednak jeśli Twój taras nie jest zadaszony, przez co w sezonie letnim jest mocno wystawiony na działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie słoneczne i deszcze, zaleca się także olejowanie tarasu jesienią.    

olejowanie tarasu poznań
Photo by Douglas Bagg on Unsplash

2. Skąd mam wiedzieć czy mój taras wymaga olejowania?

Warto wykonać prosty test, który pomoże odpowiedzieć na to pytanie. Na suche deski wylej kilka kropel wody i obserwuj co się z nimi stanie. Jeśli zostaną wchłonięte to znak, że olejowanie jest wskazane, jeśli woda utrzyma się na powierzchni desek, to znaczy, że drewno jest jeszcze odpowiednio zabezpieczone.

3. W jakich warunkach najlepiej przeprowadzić olejowanie tarasu?

Większość producentów wskazuje 5 stopni Celsjusza jako minimalną temperaturę dla pracy z olejami, przy niższych temperaturach może nastąpić tzw. „ścięcie” i wtedy właściwości oleju ulegają pogorszeniu. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%. Warto także osłonić taras od wiatru, który może powodować przyklejanie się drobinek brudu do świeżo zaolejowanych powierzchni.  Należy też pamiętać, że schnięcie wydłuża się wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, dlatego gdy przystępujemy do olejowania sprawdźmy prognozę pogody na najbliższe 2-3 dni.

4. Jak się przygotować do olejowania tarasu?

Deski należy bardzo dokładnie oczyścić z brudu, umyć, najlepiej myjką ciśnieniową i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli deski są pokryte lakierem, lakierobejcą czy farbą należy je zeszlifować do żywej deski. Deski wykonane z naszych rodzimych gatunków warto dodatkowo zaimpregnować odpowiednim środkiem przed nałożeniem oleju. Warto także dokonać napraw, dokręcić śruby oraz zeszlifować w celu usunięcia drzazg i wygładzenia powierzchni.

olejowanie tarasu
Photo by Yasemin K. on Unsplash

5. Jakich narzędzi potrzebuję do olejowania tarasu?

Olej najlepiej nakładać twardym pędzlem, idealnie jeśli będzie miał szerokość samej deski, lub będzie nieco szerszy. Preparat należy nakładać wzdłuż usłojenia drewna. Po upływie ok. 30 min od nałożenia, należy przetrzeć powierzchnię desek miękką szmatką, aby zebrać nadmiar preparatu. Taras pozostawić do wyschnięcia, bez jego użytkowania przez 2 dni.

6. Ile warstw muszę nałożyć?

Tutaj należy kierować się wskazówkami producenta wybranego preparatu. Z reguły zalecane jest nałożenie dwóch warstw.

7. Czy muszę wykonywać olejowanie tarasu samodzielnie?

Nie musisz, bo możemy to zrobić za Ciebie. Skontaktuj się z nami już dziś.

Zobacz nasze realizacje

olejowanie tarasu poznań
Photo by Don Marco Ferrari on Unsplash