Ułożenie tarasu na 7 sposóbów.

Ułożenie tarasu, czyli konkretnie ułożenie desek na tarasie może wydawać się najbardziej zbędną rzeczą w całym procesie budowy tarasu. Czasem jednak warto przemyśleć tą kwestię, bo może się okazać elementem całkowicie zmieniającym jej odbiór.

 Oczywiście układanie wzorów z desek może wiązać się ze zwiększonym nakładem pracy. Wymaga tego np. przycinanie desek do odpowiednich kątów i długości. Może to powodować także zwiększoną ilość odpadów, gdyż niektóre ułożenia wymagają przycinania desek do bardzo krótkich odcinków, co może je generować. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że nietypowe ułożenie desek na tarasie nie jest jeszcze bardzo powszechne, więc zdecydowanie gwarantuje efekt WOW wśród odwiedzających gości.

1. Klasyk – ułożenie równoległe do ściany budynku.

Deski są dostępne w różnych długościach. Jeśli szerokość tarasu nie przekracza 5 m. można wtedy uzyskać prawie jednolitą taflę. W przypadku gdy taras jest szerszy niż dostępne na rynku deski, wystąpią łączenia, które najczęściej tworzą taki „zębaty wzór” .

taras przydomowy lenta oranż

2. Ułożenie prostopadłe do ściany budynku.

Takie ułożenie świetnie sprawdza się na balkonach, gwarantuje najlepszy odpływ wody z całej powierzchni.

taras w apartamentowcu

3. Pod kątem 45 stopni, czyli po skosie

Warto rozważyć takie ułożenie w przypadku gdy taras jest dość wąski i długi.

deski tarasowe ułożenie tarasu

4. W jodełkę

Ułożenie tarasu w jodełkę powoli przebija się do mainstreamu, choć póki  co głównie we wnętrzach. Układa się tak płytki ceramiczne na podłogach i ścianach, ale ja przewiduję, że wkrótce zawojuje także przestrzeniami zewnętrznymi. Jodełka pięknie wygląda przy wykorzystaniu desek z naturalnego drewna, gdzie każda jest nieco inna. Może mieć różne warianty np. deski docięte równo pod kątem 45 stopni lub z delikatnym zachodzeniem desek w miejscu ich styku.

deski tarasowe ułożenie tarasu

5. W kształcie litery V

To jodełka w wersji maxi. Będzie wyglądać dobrze gdy wyjście na taras będzie się znajdować w centralnym punkcie, w miejscu łączenia się desek.

6. Dekory

Warto przemyśleć ich umieszczenie, gdy taras jest bardzo duży, aby w pełni można było podziwiać wzory. Na małym tarasie może się okazać, że zostaną przysłonięte przez meble. Świetnie się sprawdzą aby oddzielić poziomy i zaznaczyć miejsce gdzie występuje stopień. Można je wykonać w jednym kolorze, ale zdecydowanie większy efekt zrobi gdy połączy się kontrastujące odcienie.

7. Zastosowanie desek o różnych szerokościach.

Bardzo oryginalny pomysł, jednak póki co bardzo mało popularny. Zdecydowanie ciekawe, szczególnie jeśli wnętrza domu są utrzymane w takim eklektycznym klimacie.

ułożenie terasu deski tarasowe

Bez względu na to na jakie ułożenie tarasu się zdecydujesz skontaktuj się z nami. Doradzimy i zamontujemy Twój taras z desek naturalnych lub kompozytowych.

Skontaktuj się z nami już dziś.

Zobacz nasze realizacje