Wieczory na tarasie mogą być chłodne, szczególnie w naszym klimacie. Palenisko w ogrodzie ma także kilka dodatkowych zalet. 

Wspominałam o tym już nie raz, że obecnie taras stał się dodatkowym pokojem, z którego chętnie korzystamy, szczególnie w ciepłej połowie roku. Wykorzystujemy go na najróżniejsze sposoby – do pracy, do zabawy, do spotkań z bliskimi. Podstawą komfortowego przebywania na tarasie jest oczywiście materiał z jakiego jest wykonany. Tutaj zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą? Warto oczywiście pamiętać o dodatkach, które dodadzą charakteru przestrzeni tarasowej. Paleniska czy kominki zdecydowanie należą do tej kategorii.

palenisko taras ogród
Źródło: Pinterest

Palenisko czy kominek?

Palenisko, czyli duża, otwarta misa, wykonana ze stali, kamienia, betonu lub cegieł, w której można rozpalić ognisko. Najczęściej jest osadzona na nóżkach lub swego rodzaju postumencie, dzięki czemu zabezpiecza podłoże przed wysoką temperaturą. Najczęściej spala się w nich drewno, ale dostępne są także paleniska gazowe. Ich główną zaletą jest to, że w kilka minut potrafią wprowadzić wyjątkową atmosferę, przywołującą wspomnienia ognisk na letnich obozach. Dodatkowo ich design jest bardzo nowoczesny, więc dodają tej nowoczesności całej przestrzeni tarasowej.

Kominek ma podobną konstrukcję do paleniska, nie jest jednak otwarty tylko posiada komin, który odprowadza dym w górę. Płomień w kominkach nie jest tak widoczny jak w przypadku otwartych palenisk, stąd dla niektórych może się wydawać mniej efektownym rozwiązaniem. Jego zaletą jest możliwość umieszczenia w nim rusztu i wykorzystania jako grilla.

Jak to zrobić?

Dla niedużych przestrzeni świetnym pomysłem będą przenośne paleniska, które w miarę potrzeb można ustawić w dowolnym miejscu na tarasie lub w ogrodzie. Dostępne są różne modele, z reguły charakteryzują się prostą formą. Wykonane najczęściej z żeliwa, stali lub kamienia. Ich waga to z reguły kilkanaście kilogramów.

palenisko deski tarasowe pl
1. Palenisko UBINAS, Beliani 2. Palenisko FIRE/SUNNY, Kratki 3. Palenisko ZUVAN, Metalowe Dekoracje 4. Palenisko OVIETO NORDFLAM, Leroy Merlin 5. Palenisko KRETA, Obi 6. Palenisko metalowe, Obi

Jeśli jednak Twój ogród posiada miejsce do zagospodarowania warto rozważyć zaaranżowanie stałego miejsca dla paleniska. Może być wtedy większe, warto wtedy rozważyć model, który po dodaniu rusztu zamieni się w grill i tym samym będzie to idealne miejsce do wieczornych spotkań z najbliższymi. Bardzo atrakcyjnie wyglądają paleniska umieszczone w obniżeniu, otoczone miejscami do siedzenia. Stworzenie takiej strefy wiąże się ze zwiększonym nakładem pracy, bo należy wykopać odpowiedni otwór, przygotować betonową wylewkę i potem obudować to deskami drewnianymi lub kompozytowymi. Jednak takie miejsce z pewnością stanie się centrum ogrodu i podniesie wartość całej nieruchomości.

palenisko taras ogród
Źródło: Pinterest
palenisko taras ogród
Źródło: Pinterest
palenisko taras ogród
Źródło: Pinterest

Czy to jest drogie?

Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, ceny palenisk wahają się o kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od jego wielkości oraz materiału z jakiego zostało wykonane. Do tego należy oczywiście doliczyć też koszty pracy związane z ewentualnym przygotowaniem całej strefy ognia w ogrodzie, wiec tutaj sky is the limit. Najtańsze opcje są dostępne we wszystkich popularnych sieciach budowlanych, dla bardziej wymagających są w internecie sklepy specjalizujące się w tego typu akcesoriach, które oferują szeroki wybór modeli i służą fachowym doradztwem. Jeśli chodzi o prace związane z obudowaniem strefy ognia w ogrodzie drewnem lub deskami kompozytowymi – polecamy się. Skontaktuj się z nami już dziś.

Zobacz nasze realizacje