Basen na tarasie – jaki materiał wybrać do wykończenia strefy przy basenowej?

Basen przydomowy przestał być już tylko obrazkiem z egzotycznych wakacji. Właściciele domów jednorodzinny nierzadko decydują się na montaż basenu w ogrodzie. Zgodnie z rosnącym trendem na spędzanie czasu we własnym domu to właściwie taras z basenem jest idealną namiastką wakacji, szczególnie przy tropikalnych temperaturach jakie od kilku sezonów występują w sezonie letnim w naszym kraju.

Wybór odpowiedniego materiału z którego wykonana będzie niecka basenowa to bardzo ważna  kwestia, ale równie ważne jest wybranie odpowiedniego materiału do wykończenia strefy przybasenowej. Przede wszystkim powinna ona być odporna na działanie wilgoci i bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Do wyboru jest szereg materiałów, każdy ma zalety i wady, niektóre wg nas nadają się lepiej inne mniej. Poniżej krótka charakterystyka.

obrzeże basenu z desek tarasowychTaras z desek przy basenie

Odporna na wilgoć, jednak mocno się nagrzewa

Kostka brukowa, bo to o niej mowa może być wykorzystywana do wykończenia strefy basenowej. Jest odporna na działanie wody, jednak w gorące dni nagrzewa się bardzo szybko i staje się tak gorąca, że ciężko chodzić po niej bosą stopą. Dodatkowo oddaje to całe ciepło, więc powoduje, że w rzeczywistości temperatura powietrza staje się wyższa niż w rzeczywistości jest.  Czy  spędzanie wolnego czasu na betonie to na pewno to czego chcesz?

Łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą być niebezpieczne

Płytki ceramiczne. Ich zdecydowanym atutem jest mnogość wzorów i kolorów z których można wybierać, aby stworzyć swoją wymarzoną strefę relaksu. Są odporne na działanie wilgoci w postaci wody wychlapanej z basenu jednak, często nie dają rady ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi w innych niż lato porach roku.  Powszechne jest rozsadzanie płytek przez zamarzającą zimą wilgoć.  Płytki ceramiczne z reguły mają gładką powierzchnię, co pozwala je w łatwy sposób utrzymać w czystości, jednak może powodować, że płytki polane wodą mogą robić się śliskie, a to ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania całej strefy basenowej. Dodatkowo trzeba uważać na upadki naczyń i innych ciężkich przedmiotów, które mogą powodować pękanie płytek i powstawanie ubytków.

Przyjemne w użytkowaniu, ale w wyższej cenie

Deski w naturalnego drewna. Niestety w wypadku tak wymagającego zastosowania jakim jest przestrzeń wokół basenu nie sprawdzą się najtańsze deski sosnowe czy modrzewiowe, nie posiadają odpowiednich parametrów odporności na działanie wilgoci. Jeśli już zapada decyzja na drewno naturalne to z pewnością muszą to być gatunki egzotyczne, które mają te parametry o wiele bardziej odpowiednie. Ich cena jednak jest już wyższa co przy większych powierzchniach z pewnością ma znaczenie. Zdecydowanym atutem jest przyjemność użytkowania takich powierzchni z naturalnego drewna, nagrzewają się, ale nie stają się gorące, można bez problemu chodzić po nich na boso czy położyć się na nich na ręczniku i będzie to bardzo komfortowe.  Trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji desek z drewna naturalnego, aby długo pozostały w dobrym stanie. Nieodpowiednie dbanie o ich jakość może powodować ich pękanie i rozwarstwianie, co może prowadzić do wystąpienia drzazg, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników.

Niezwykle odporne i przyjemne dla domowego budżetu

Tarasowe deski kompozytowe to świetny wybór jeśli chodzi o basen. Ich właściwości świetnie się sprawdzają w tak wymagającym zastosowaniu. Są odporne na działanie wilgoci oraz rozwój grzybów. Dzięki szczotkowaniu i ryflowaniu nie są śliskie, nawet wtedy gdy są mokre. Dodatkowo nagrzewają się podobnie jak drewno, więc komfort ich użytkowania jest wysoki. W deskach kompozytowych nie występują drzazgi, wiec możemy bez obaw spacerować bosą stopą. Gama dostępnych desek kompozytowych ma szeroką rozpiętość cen, wiec z pewnością można dobrać odpowiednie w ramach budżetu jaki jest do dyspozycji.

Basen pozwala stworzyć strefę relaksu oraz aktywnego wypoczynku w zaciszu własnego domu. Oczywiście przy tworzeniu takiej strefy ważne są walory estetyczne, jednak warto przy jego budowie zwrócić uwagę na odpowiednie parametry materiałów które wybieramy.  To z pewnością pozwoli zaoszczędzić niespodziewanych napraw i renowacji i cieszyć się odpoczynkiem.

Przymierzasz się do budowy tarasu z basenem? Skontaktuj się z nami!

Zobacz nasze realizacje