Montaż tarasu z desek – podłoże

Montaż tarasu z desek kompozytowych lub drewnianych to jedno z takich zadań, które potencjalnie można wykonać samodzielnie. Internet jest kopalnią informacji na ten temat. Dostawcy poszczególnych elementów również chętnie dzielą się wiedzą. Decydując się jednak na budowę tarasu samodzielnie trzeba przede wszystkim założyć, że potrwa to dłużej niż robią to profesjonaliści.  Dostępnych systemów montażowych jest cała gama. W swojej pracy mieliśmy styczność z wieloma z nich i zdecydowanie mamy już swoje ulubione

Jeśli szukasz firmy, która zdejmie z Ciebie zmartwienie czy masz wszystko czego potrzeba do budowy tarasu to skontaktuj się z nami, a my zrobimy wszystko od A do Z.

Jak wygląda montaż tarasu? Poniżej kilka naszych realizacji na różnych podłożach wraz krótkim komentarzem, który może być pomocny gdy rozważasz samodzielny montaż tarasu.

Taras można zbudować właściwie na każdym podłożu. To ogromna zaleta systemu montażu desek na legarach. Z naszego doświadczenia wynika, że najpopularniejsze są trzy rodzaje podłoża. Oczywiście nie są jedyne i każdy projekt trzeba traktować indywidualnie.

1. Podłoże betonowe lub wyłożone kostką brukową czy płytkami

To najprostsza sytuacja montażowa. Odpowiednio wykonane podłoże betonowe powinno być równe, stabilne, odpowiednio zaizolowane przed wilgocią oraz mieć odpowiedni spadek, gwarantujący odprowadzanie wody (optymalnie 1,5%) . Jeśli mamy odpowiednio wykonane podłoże to postawienie konstrukcji legarowej i ułożenie desek pójdzie jak z płatka. Legary montuje się bezpośrednio do podłoża. Korzystając z aluminiowych legarów warto pamiętać o ich izolacji akustycznej, czyli podklejeniu ich specjalną taśmą, która będzie zapobiegać „dzwonieniu” o płytki czy beton.

rozbudowa tarasu montaż tarasu

Sprawdź naszą ofertę

2. Grunt

Montaż na gruncie charakteryzuje się tym, że wymaga odpowiedniego zabezpieczenia podłoża oraz budowy konstrukcji nośnej, z zachowaniem jej odpowiednich spadków. Do budowy takiej konstrukcji można wykorzystać betonowe stopy posadowione w gruncie (fundament punktowy) lub specjalne stalowe kotwy, do których można zamontować konstrukcję drewnianą pod legary. Taki montaż na kotwach pozwala zniwelować nierówności gruntu i utrzymać odpowiednie nachylenie tarasu tak, aby nie zbierała się na nim woda. Grunt powinien zostać zabezpieczony geowłókniną, a wszelkie elementy drewniane powinny być wykonane z drewna o takich samych właściwościach jak deski tarasowe lub być odpowiednio zaizolowane przed wilgocią i rozwojem grzybów, aby zapewnić ich trwałość na lata.

montaż tarasu poznań
montaż tarasu poznań
montaż tarasu poznań deski tarasowe
montaż tarasu poznań deski tarasowe

3. Podłoże dachu

Największym wyzwaniem montażu tarasu na dachu są nierówności podłoża. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych wsporników pod legary, wykonanych z trwałego tworzywa. Są dostępne wsporniki o różnych wysokościach i dodatkowo mają możliwość płynnej regulacji wysokości do kilkudziesięciu milimetrów co jest nieocenione przy montażu na pokryciu dachowym z papy z niedużymi nierównościami. Dostępne są także specjalne podkładki, które pozwalają na regulację konta nachylenia, aby uzyskać odpowiedni odpływ wody z powierzchni.

Przy montażu tarasu na dachu należy pamiętać o jeszcze jednym aspekcie, który często może nieco wydłużyć całość prac, mianowicie możliwości wniesienia kilkumetrowych desek na górę bez problemu. Windy często okazują się zbyt niskie i trzeba wnosić deski klatką schodową. Wąskie klatki schodowe mogą powodować dodatkowe trudności.

montaż tarasu poznań deski tarasowe
montaż tarasu na dachu poznań deski tarasowe
montaż tarasu na dachu poznań deski tarasowe

Bez względu na to jakie podłoże masz do dyspozycji z pewnością znajdziemy rozwiązanie montażowe, abyś mógł cieszyć się czasem spędzonym na swoim wymarzonym tarasie. Skontaktuj się z nami już dziś.

Zobacz nasze realizacje