Choinka na tarasie – o czym pamiętać

Z reguły okna salonu wychodzą na taras. Warto więc wykorzystać taras do tego, aby tworzył świąteczny klimat w naszym domu. Choinka na tarasie świetny pomysł na dekoracje.

Choinka na tarasie w donicy lub cięta

Sosna, jodła czy świerk to najbardziej popularne świąteczne drzewka. Dostępne są w różnych wielkościach, cięte lub w doniczkach. Tuje i cyprysiki również świetnie się sprawdzą. Każdy wybór będzie dobry. Jeśli zdecydujesz się na ciętą choinkę, pamiętaj aby zainwestować w dobrze obciążony stojak, który uchroni przed wypadkami przy silniejszym wietrze. Jeśli wybierzesz drzewko w donicy, z myślą o tym aby na wiosnę przesadzić je do gruntu, postaw na zakup ze szkółki drzew, aby mieć pewność, że są odpowiednio ukorzenione. Donicę warto zabezpieczyć włókniną, a ziemię obłożyć korą, aby zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Dodatkowo nie zapomnij o podlewaniu, wbrew pozorom łatwo ususzyć iglaki w donicach zimą.

Jedna duża czy kilka mniejszych?

Taras zimą jest z reguły pusty, więc jest miejsce do zagospodarowania. Możesz wybrać jedno okazałe drzewko lub postawić na kilka mniejszych, o różnych wysokościach, które stworzą wyjątkową kompozycję. Im więcej zieleni tym piękniejszy widok z okna.

Wybierz dobre miejsce na choinkę na tarasie

Choinkę najlepiej ustawić w osłoniętym od wiatru miejscu, najlepiej o ekspozycji południowej lub zachodniej. Dzięki temu będzie mniej narażona na ewentualne wypadki i uszkodzenia, a ekspozycja na południe zapewni nieco więcej ciepła w zimowe słoneczne dni.

Lampki, bombki i karmienie ptaków

Choinki będą wyglądały pięknie bez żadnych dekoracji, ale szkoda byłoby nie wykorzystać możliwości ich rozświetlenia. Pamiętaj tylko, aby lampki były przystosowane do użytku na zewnątrz i mają odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią i niskimi temperaturami. Możesz zawiesić tradycyjne bombki, ale możesz także przygotować dekoracje DIY z suszonych owoców, szyszek czy patyczków. Choinka na zewnątrz to też świetne miejsce do zawieszenia przysmaków dla ptaków.

Zobacz nasze realizacje

Zdjęcie wiodące Joanna Kosinska on Unsplash