Istnieje ogólne przekonanie, że kompozytowe deski tarasowe nie wymagają żadnej konserwacji, nie brudzą się i nie musza być olejowane tak jak drewniane deski tarasowe. Sprawdźmy jak należy czyścić deski tarasowe kompozytowe i czy wymagają specjalnej konserwacji?

Naprawdę wyjątkowy materiał

Dlaczego taras z desek kompozytowych jest wyjątkowy? Bo kompozytowe deski tarasowe to szczególny rodzaj materiału budowlanego. Wykorzystanie połączenia pyłu drzewnego z tworzywem sztucznym sprawia, że otrzymujemy produkt, który łączy dobre cechy obu składników. Polimer połączony z włóknami drewna tworzy wiązanie, które zwiększa odporność mechaniczną i jednocześnie sprawia, że woda i inne płyny nie wnikają w strukturę deski. Dzięki temu, wilgoć i wszelkie zabrudzenia działają tylko na zewnętrzną powłokę deski tarasowej.

Tradycyjne kompozyty np. wykonane z mieszanki drewna i PCW mają szczotkowaną powierzchnie, ale wilgoć nie wnika głęboko. Kompozyty tzw. drugiej generacji, mają na powierzchni dodatkową, bardzo odporną powłokę nałożoną w podobny sposób jak folia na profilach okiennych która uniemożliwia wnikanie wilgoci. Właśnie dlatego deski kompozytowe nie wymagają dodatkowej konserwacji olejami czy bejcami.

Typowe zanieczyszczenia i mycie desek

Użytkownicy tarasów z desek drewnianych, często mają obawy co się stanie, gdy na tarasie pojawią się plamy po imprezie grillowej. Jak poradzić sobie z plamami po winie, tłuszczu itp. Taras z desek kompozytowych jest bardzo odporny na takie zabrudzenia ponieważ zostają one tylko na zewnętrznej warstwie deski. Dlatego w łatwy sposób można je usunąć domowymi delikatnymi detergentami jak płyn do naczyń lub mydło.

Należy unikać silnych i żrących środków które mogą wejść w reakcje z tworzywem i je uszkodzić lub odbarwić. Mogę tutaj doradzić prostą zasadę jak wybrać odpowiedni środek – generalnie wszystkie domowe środki, które są obojętne dla skóry rąk i możemy ich używać bez rękawiczek. Jeżeli z jakichś powodów plamy wnikną głębiej, możemy zastosować bardziej specjalistyczne narzędzia i środki. Podstawowym narzędziem do czyszczenia powierzchni kompozytowych desek tarasowych jest myjka ciśnieniowa. Do mycia można również użyć specjalistycznych środków, a w ostateczności zastosować szczotkę mechaniczna i inne bardziej inwazyjne metody. Tutaj jednak warto poprosić o pomoc specjalistę. Więcej na ten temat tutaj.

Piasek, liście i naturalne zabrudzenia

Wszystko co zalega na tarasie powoduje miejscowe gromadzenie wilgoci, a co za tym idzie osadzanie się brudu, co powoduje zacieki i plamy na powierzchni. Dlatego warto dbać o czystość na tarasie zmiatając piasek, pył i liście. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wolne miejsca między deskami, żeby umożliwiać swobodny odpływ wody w czasie opadów. Szczególnie po zimie warto zadbać o czyszczenie tarasu przed sezonem. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.