Jeżeli zastanawiacie jakie deski są lepsze do wykonania lekkiego tarasu przy domu, deski drewniane czy deski kompozytowe, przedstawiamy wam kilka niezaprzeczalnych przewag drewna nad deskami z kompozytu drewnianego.

Drewno to stosowany od wieków, naturalny materiał.

Szczerze mówiąc, trudno z takim argumentem dyskutować. To nie jest przypadek, że drewno od wieków jest stosowane jako podstawowy budulec i również w XXI wieku nadal jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów konstrukcyjnych. Jest łatwo dostępne, bardzo łatwo się je obrabia, a  jego naturalne właściwości sprawiają ze spełnia większość wymagań jakie mamy w stosunku do drewna jako materiału budowlanego i wykończeniowego. Jesteśmy przyzwyczajeni, że elementy drewniane nas otaczają, dają nam poczucie ciepła i bliskości z naturą. Ładnie wyglądają jako surowe, a w łatwy i szybki sposób możemy modyfikować ich wygląd stosując powszechnie dostępne impregnaty, oleje czy bejce. Deski kompozytowe z kolei, są efektem procesu produkcyjnego i nie mamy możliwości ingerencji w ich wygląd zewnętrzny oraz mamy ograniczone możliwości obróbki, łączenia i montażu.

Drewno nie jest tanie, a więc jest luksusowe.

Dobrze wykonane drewniane deski tarasowe stają się dziś elementem luksusowym, świadczącym o wysokim standardzie. Jest to spowodowane nie tylko rosnącymi cenami drewna w Europie, ale również bardzo wysokimi cenami desek tarasowych z drewna egzotycznego. Pamiętajmy, że deski drewniane dostępne są w różnych szerokościach, co wpływa na koszty montażu oraz ilość i koszt wkrętów i łączników potrzebnych na każdy metr kwadratowy tarasu. Poza tym ilość odpadów drewnianych, spowodowanych różną długością naturalnych desek drewnianych, może podwyższać koszty wykonania tarasów z drewna egzotycznego. Wreszcie trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji drewnianego tarasu. W zamian za te dodatkowe nakłady i wysiłki, taras z desek drewnianych odwdzięczy się nam swoim pięknym wyglądem, pasującym zarówno do nowoczesnych form architektonicznych jak i do klasycznej architektury 

Architekci kochają naturalne materiały na tarasie

Jeżeli wasz architekt twierdzi, że drewno jest najlepsze na taras to pomimo konieczności dodatkowej pielęgnacji desek drewnianych trudno się z tym nie zgodzić. Przydomowy taras jest łącznikiem między domem a ogrodem. W zalaeznosci od punktu siedzenia jest rozszerzeniem domu zapraszającym nas do kontaktu z naturą. Taras w ogrodzie jest naturalnym elementem architektury krajobrazu dając możliwość pełnego, aktywnego wykorzystania naturalnej przestrzeni. Na zewnątrz czy w środku, wokół nas wszędzie dużo drewna dlatego system desek tarasowych z drewna krajowego lub egzotycznego dla wielu jest naturalnym wyborem.

Więcej na temat zalet drewnianych desek tarasowych tutaj.